MALTEPE SİGORTA

Geleceğe Güvenle Bakın

Zorunlu Trafik Sigortası, Trafik sigortası, karşı tarafa verilen zararların temini için yaptırılır. Zorunlu bir araç sigortasıdır ve yaptırmamak cezaya sebep olur. Her yıl yenilenmek zorundadır. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yeniletmekten sorumludur. Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortasındaki limitler trafik kazasında oluşacak zararın türüne göre değişir. Herhangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır. Aynı şekilde sadece maddi hasar olması durumunda da ödenecek rakam farklılık gösterir. Böyle durumlarda ödenecek miktar her sene değişmekte ve böylece her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.

Teminatlar

Kişi başı vefat ve tedavi teminatı

Kaza başına vefat ve tedavi teminatı

Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı

Karayolların da hareket eden tüm motorlu taşıtlar için yapılması zorunlu poliçedir.Bu poliçe olmadan trafikte taşıt kullanılması kanunen yasaktır ve cezası vardır.
Zorunlu trafik sigortası 3.şahıslara vereceğiniz maddi ve manevi hasarların tazminatlarını ödeyen zorunlu bir poliçedir.Sadece arac hasarlarınız da değil ,yaralanmalı ve ölümlü kazalarda veya bir kamu malına yada bir dükkana zarar verdiğiniz de devreye girer.
Trafik sigortası araç basına maddi hasarlarda 36.000 TL , kaza başına ise 72.000 TL olarak limitlidir. Yaralanma ,sakatlanma veya ölüm durumların da yaralanmada sağlık giderleri kişi başına 36.000 TL vefat durumlarında ise kişi başı 360.00 TL ye kadar limitlidir.
Zorunlu trafik sigortası limitleri her yıl Hazine müsteşarlığı tarafından belirlenir.Sigorta şirketleri bu limitlere uymakla yükümlüdür.
Trafik sigortası sadece karşı tarafa vereceğiniz hasarları karşılar. Kendi hasarlarınız için kasko sigortası yaptırmanız gerekmektedir.
Aracınızı noterden aldığınız günden itibaren 15 gün için de poliçenizi yaptırabilirsiniz.15 gün boyunca yeni aldığınız aracınızın eski poliçesi sizleri koruma altına alacaktır.
Size tanınan 15 gün süre içinde her hangi bir kazaya karışırsanız aracın eski poliçe bilgilerine ulaşıp kaza tespit tutanağına o bilgileri yazmanız yeterlidir.
Eğer 36.000 TL olan zorunlu limit sizin için yeterli değilse trafik sigortasına ek prim ödeyerek artı teminatlarla bu rakamı yükseltebilirsiniz veya kasko poliçeniz varsa poliçenizde yazan limitler doğrultusunda ek olarak tazminat ödemesi yapabilirsiniz.
Zorunlu trafik sigortası sadece aracınızın satılması durumun da veya ruhsat sahibinin vefatı dolayısı ile iptal edilebilir. Bunun dışında hic bir koşulda iptal gerçekleşmez.
Aracınızın satış işlemi gerçekleştikten sonra acentenizi arayarak arac satış sözleşmesinde yazan bilgilerle poliçenizi iptal edebilirsiniz.Satış günü baz alınarak kullanılmayan günlerin prim iadeleri size yapılır.
Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkarsanız yaşanacak herhangi hasar durumunda tüm tazminat ödemelerinin muhatabı ruhsat sahibidir.Polis kontrol noktalarında poliçeniz olmadığı anlaşılırsa aracınız bağlanır ve 108 TL ceza işlemi uygulanır.
En uygun teklif için tıkla