MALTEPE SİGORTA

Geleceğe Güvenle Bakın

Konut sigortası evinizi ve ailenizi koruma altına alan en önemli sigortadır. Konut sigortaları evinizi yıkılmalardan, hırsızlıktan, terörden ve kazalardan korumayı amaçlayan bir sigorta çeşididir. Yeni gelen günün ne getireceği bilinmeyeceğinden konut sigortası yaşanabilecek risklere karşı size teminat altına alır. Evinizin bir teminat altında olduğunu bilmek evden uzaklaştığınız her an size güvende hissettir. Aylık taksitler ile evinizi sigorta altına alabilirsiniz. Bu sigortalar yıllık olarak yapılır. Her sene yenilenebilir. Uzun süre aynı sigorta şirketinden konut sigortası yapıyorsanız ödemelerde indirimler de söz konusu olacaktır.

Evinizde yukarıda söz edilen herhangi bir hasarın gerçekleşmesi durumunda çoğunlukla eşyalar da zarar görecektir. Bu yüzden sigorta yaptırılırken konutların içindeki eşyalarla beraber sigorta kapsamına alınması gereklidir. Az bir maliyete daha katlanılarak eşyalar da güvence altına alınabilir.

Konut sigortası yaptırmak için illaki ev sahibi olmanız gerekmez, kiracı olunması durumunda da sadece eşya teminatı alınarak eşyalar güvence altına alınabilir.

Teminatlar

  • Yangın
  • Hırsızlık
  • Terör Olayları
  • Deprem / Sel Felaketleri
  • Cam Kırılması
  • Evdeki Elektronik Cihazlar
  • Ev Halkının Ferdi Kazaları
  • Dahili Su Hasarları

 

Konut sigortası yangın, yıldırım, infilak, duman, dahili su, terör, fırtına, hırsızlık , elektrik hasarları gibi bir çok teminatı içinde barından sigorta ürünüdür.
Konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta ürünüdür. Evinizde oluşabilecek yangın , hırsızlık , su basması veya elektronik cihazların bozulması gibi hasarları poliçe limitleri dahilinde öder. Alt komşunuza vereceğiniz su zararları veya üst komşunuzdan size verilecek su hasarları gibi konutunuz da karşınıza çıkacak tüm riskler için konut sigortası sizlere yardımcı olacaktır.
Konut sigortası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sigortacınızla paylaşacağınız konut bilgilerinizdir. Evinizde bulunan Eşya bedeli veya kaç metre kare olduğu gibi bilgiler sigortalının sözlü beyanı dikkate alınarak poliçeye yazılır. Eşya bedelinizi belirlerken çatal , bıçak takımınız dan halılarınıza kadar tüm eşyalarınızı düşünmeniz gerekmektedir. Binanıza gelebilecek yangın , deprem gibi durumlarda ise bina bedelinizi Bina İnşaat Maliyet Bedelleri esas alarak belirlemeniz gerekmektedir.
Bir çok kişinin yanlış bildiği gibi maalesef bir çok sigortacı da bu konuda yanlış bilgiye sahiptir. Bir binanın bedeli hesaplanırken Bina İnşaat Maliyet Bedellerine bakıp metre kare başına düşen maliyeti öğrenip poliçe üzerine yazılmalıdır. 2018 yılı için 1.sınıf içlik ile yapılmış binaların metre kare maliyeti ortalama 1.700 TL , 2.sınıf için 1.100 TL'dir. eğer ki 100 metre kare bir eviniz var ise poliçede yazan bina bedeli 1.sınıf içlik ise 170.000 TL olarak yazılmalıdır. Ödeyeceğiniz prime etkili olduğu için bu hususa çok dikkat etmeniz gerekmektedir.
Bir konutun yapılması işçiliğe bakıyorsa eviniz ister Nişantaşın da olsun , isterseniz Çatalca da olsun 100 metre kare dairenin maliyeti ayndır. Hasar olduğu zaman binanın bulunduğu arsa size kaldığı için sigorta şirketi o arsaya tekrardan daire yapmanın bedelini öder. Evinizin değeri 1.000.000 TL olabilir ama o evi tekrardan yapmak 200.000 TL'ye denk geleceğinden siz poliçenizde 1.000.000 TL bina bedeli teminatı da alsanız da alacağınız rakam maliyet başına düşen rakamdır , siz sadece boşuna fazla poliçenize prim ödemiş olursunuz.
Zorunlu deprem sigortası konut poliçesinde ki gibi metre kare başına maliyeti esas alırken 190.000 TL'ye kadar ödeme yapar. Daha üzerinde ki ödemelerde konut poliçeniz devreye girer ve kalan kısmı size öder. Eğer konut poliçeniz yok ise deprem sigortası maksimum 190.000 TL ödeme yapacaktır.Ayrıca çoğu sigorta şirketi dask poliçesi yapılmamış evler için konut poliçesinde bina teminatı alınsa dahi ödeme yapmayabiliyor. hasar anında sorun yaşamamak için hem konut , hem zorunlu deprem sigortanızı yaptırın.
İster ev sahibi olun , isterseniz kiracı olun konut poliçesi yaptırabilirsiniz. Kiracı iseniz daire size ait olmadığı için bina teminatı alamazsınız , diğer tüm teminatlar alınabilir. Eğer ev sahibi iseniz ve eviniz de kiracı var ise sadece bina teminatı alabilir kiracı ya ait olan kısımlar için teminat alamazsınız.
Musluk açık unutulsa bile sigorta şirketleri karşılaşacağınız su basması hasarını karşılayacaktır. Bu durumdan komşularınız zarar görmüş ise yine poliçede yazan komşuluk mali mesuliyet teminatı limitlerinde ödeme yapılabilir.
Konut poliçesi komşuluk mali mesuliyet teminatı 3.şahıslara vereceğiniz zararları kapsam içine alır. Bu teminat yine yangından dolayı binaya veya komşularınıza zarar vermeniz durumda ve buna benzer olaylar da sizlere destek olacaktır. Komşuluk mali mesuliyet teminatını olabildiğince yüksek teminat almanız size fayda sağlayacaktır.
Sigorta şirketleri elektronik cihazlar için genel olarak aynı kuralı uygulamaktadır. Zarar gören eşyanın kazaen kırılması veya yangın , deprem gibi sebepler ile zarar görmesinden kaynaklı zararları karşılamaktadır. Bazı sigorta şirketleri kendiliğinden bozulmaları da kapsam içine almaktadır.
Eğer voltaj dalgalanmasından dolayı cihazınız zarar görürse oluşabilecek hasarlar kapsam içindedir. Örneğin buzdolabının motoru bozuldu veya televizyonunuzun anakartı hasar gördü , konut poliçenizden hasarı yaptırabilirsiniz.
Eğer konutunuz da değerleri eşyalarınız çok ise sigorta şirketleri belirli bedel üzerinden veya güvenlikli bir sitede iseniz tamamı üzerinden teminat verebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta değerli eşyalarınızın açıkta bulunmaması , kilitli kasada olması ve kasanın ağırlığının yüksek olmasıdır. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde hırsızlık olayı olsa dahi tazminat alamazsınız.
Konut sigortası isteğe bağlı bir ürün olduğu için dilediğiniz zaman iptal edebilir , kullanmadığınız günlerin prim iadelerini alabilirsiniz. Zorunlu deprem sigortanız ise sadece evinizin satılması durumunda iptal edilebilir.
Şuan için yürürlükte olan herhangi bir cezai durum yoktur. Deprem gibi doğal afetlerin ne zaman başımıza geleceğini bilmediğimiz için hem konut poliçesini hemde deprem poliçenizi cezai durumu olmasa dahi yaptırmanız size faydalı olacaktır.
En uygun teklif için tıkla